Rękawy cukiernicze jednorazowe i wielokrotnego użytku – do czego ich używać?

Rękaw cukierniczy jest jednym z najbardziej niezbędnych akcesoriów kuchennych. Choć nazwa sugeruje na użyteczność głównie w przygotowywaniu deserów, to dobry worek sprawdzi się również podczas faszerowania mięs, czy dekorowania wytrawnych przystawek.

Rękawy dekoratorskie jednorazowe

W dłoni wprawnego cukiernika worek zakończony tylką jest niczym pędzel, za którego kolejnymi pociągnięciami powstaje istne słodkie dzieło sztuki. By jednak tak mogło się stać należy odpowiednio wybrać rękaw cukierniczy, a tych dostępne są na rynku dziesiątki rodzajów. Jeśli zdobimy wypieki delikatnym kremem, na przykład maślanym, czy śmietanowym, z pewnością wystarczy rękaw z papieru bądź folii, który po skończonej pracy można bez wyrzutów sumienia zutylizować. Do takiej jednorazowej szprycy bez problemu montuje się dowolną tylkę, odcinając róg lub stosując adapter. W awaryjnej sytuacji można poratować się także prowizorycznym workiem zrobionym z papieru do pieczenia, znacznie wygodniej jest jednak mieć zawsze w zapasie chociaż kilka sztuk „gotowców”.

Jak wybrać rękaw cukierniczy wielokrotnego użytku?

Przy pracy z nadzieniem lub farszem o bardziej zbitej konsystencji warto zainwestować w solidniejszy model worka dekoratorskiego. Na rynku dostępne są wersje płócienne lub silikonowe. Choć pierwszy postrzegany jest jako zdecydowanie bardziej profesjonalny, to trzeba przyznać, że trudniej utrzymać go w czystości, a obecność szwów rodzi ryzyko pęknięcia. W domowych warunkach znacznie lepiej sprawdzi się zatem wersja silikonowa, która poradzi sobie z każdym rodzajem masy, również z tymi wytrawnymi, a ponadto nie trzeba jej po skończonej pracy poddawać specjalnym zabiegom higienicznym.

Rękaw cukierniczy przyda się w każdej kuchni, bez względu na stopień zaawansowania domowników w słodkich wypiekach. Z jego użyciem można przecież przygotować nie tylko fantazyjnie ozdobione desery, ale i wytrawne przekąski, jak słone ptysie, czy jajka faszerowane. Wszakże w kuchni jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.