Rodzaje szkła

Szkło jest surowcem znanym od tysiącleci. Najstarsze ślady jego użytkowania sięgają czasów starożytnych. Wraz z upływem lat i rozwojem przemysłu, wprowadzano nowe technologie umożliwiające produkcję między innymi tafli szklanej oraz fragmentów szkła idealnie  płaskiego i wolnego od zniekształceń i wad optycznych. Rozwój technologii pozwolił na jego wykorzystywanie w wielu gałęziach przemysłu, w tym również do powszechnego stosowana podczas produkcji talerzy, misek i innych elementów zastawy stołowej, w tym również szklanek: https://witek.pl/szklo/szklo-uzytkowe/szklanki/. Istnieje wiele rodzajów szkła, które różnią się miedzy sobą zawartością minerałów. 

Różne rodzaje szkła

Szkło sodowe

Zastanawiając się jak wybrać szklanki do użytku domowego, biorąc pod uwagę materiał, z którego zostały wykonane należy pamiętać, że to właśnie szkło sodowe jest najbardziej popularne. Jest ono powszechnie stosowane podczas produkcji wielu elementów zastawy stołowej. Wytwarzane jest z piasku kwarcowego z dodatkiem węglanu sodu i tlenku wapnia. Szklanki wykonane z takiego rodzaju materiałów mają swoje zalety i wady. 

Do głównych zalet szklanek wykonanych ze szkła sodowego należy ich dość niska cena. Szklanki te są również dość lekkie. Natomiast wśród wad, należy wymienić przede wszystkim ich delikatność i kruchość, szybkie nagrzewanie się na skutek działania wysokich temperatur oraz matowienie powierzchni pod wpływem stosowania środków myjących.

Szkło borokrzemowe

Szkło borokrzemowe to wysokiej jakości szkło używane przede wszystkim w laboratoriach. Jednak w ostatnim czasie jest ono coraz częściej spotykanie w warunkach domowych. Szkło borokrzemowe nie zawiera tlenku wapnia, w zamian za to ma domieszkę tlenku boru. Ma ono sporo zalet. Jest lekkie, nie matowieje i nie traci blasku podczas dłuższego użytkowania i traktowania środkami myjącymi. Szkło borokrzemowe jest również bardziej wytrzymałe od szkła sodowego, w związku z tym, jest w dużej mierze odporne na zarysowania. Jest to tak zwane „szkło nowej generacji”. Ze tego rodzaju szkła produkowane są między innymi, zyskujące popularność w ostatnim czasie szklanki termiczne. Szklanki termiczne posiadają podwójne ścianki, a przestrzeń pomiędzy nimi pełni rolę izolacyjną. Podana w takiej szklance gorąca kawa lub herbata dłużej zachowa wysoką temperaturę, natomiast serwowane w takiej szklance zimne napoje, dłużej pozostaną orzeźwiające. Szklanki są bardzo uniwersalne. W zasadzie, w takiej szklance termicznej, atrakcyjnie prezentuje każdy rodzaj kawy. Jedynym mankamentem tego typu szkła, jest zalecenie jego mycia ręcznego zamiast mechanicznego w zmywarce. 

Szkło kryształowe

Szkło kryształowe jest wzbogacone dużą ilością tlenku ołowiu. Tlenek ołowiu, który może być potencjalnie szkodliwy, jest na tyle silnie związany w cząstkach szkła, że nie wchodzi w reakcję z płynami. Takie szkło cechuje niebywała elegancja. Jednakże, szklanki wykonane ze szkła kryształowego są cięższe od tych wykonanych ze szkła tradycyjnego. Odznaczają się również większym blaskiem i przejrzystością. Tego typu szkło pozwala uzyskać cieńsze i delikatniejsze ścianki naczynia. Dodatkowo, wyroby ze szkła kryształowego charakteryzuje specyficzny tylko dla nich dźwięk.