Fasolka po bretońsku to danie uwielbiane przez szeroką rzeszę polaków. W wielu domach gości ona na stołach podczas obiadów, kolacji a nawet w trakcie różnych uroczystości rodzinnych i świąt. Jest bardzo smaczne i syte oraz można je stworzyć w wielu kombinacjach. Skąd się wzięła fasolka po bretońsku i jaki jest idealny przepis na nią? Zapraszam poniżej.
- Historia fasolki
Wiele osób przypisuje pochodzenie polskiej fasolki po bretońsku – brytyjskiemu daniu o nazwie „baked beans”. Taka fasola tam jadana jest o każdej porze dnia i stanowi dodatek do prawie każdego dania. Może być przyrządzona na ostro, na słodko lub na kwaśno – w zależności od upodobań i gustów samych smakoszy. Polski przepis fasolki bretońskiej znany jest od bardzo wielu lat. Tworzyły go nasze prababcie, które z pokolenia na pokolenia unowocześniały i ulepszały ten przepis. Obecnie, każda pani domu posiada swój własny sposób na fasolkę.
- Przepis na fasolkę po bretońsku
Na przepis na fasolkę po bretońsku składają się bardzo proste składniki, dostępne prawie w każdym sklepie osiedlowym lub markecie. Wystarczy połączyć ze sobą: fasolę białą, boczek wędzony lub parzonego, kiełbaskę, cebule, koncentrat pomidorowy, przecier pomidorowy oraz krojone pomidorów (świeże lub z puszki). Na jej ostateczny smak, oprócz jakości produktów do niej użytych, składa się sposób przygotowania. Wcześniejsze, odpowiednie moczeni fasoli, gotowanie wszystkich składników w odpowiednim garnku i w minimalnej temperaturze oraz zastosowanie przypraw takich jak: sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe oraz kompozycja ziół – sprawia, że wychodzi nam danie o idealnym smaku i konsystencji. Wiele gospodyń domowych urozmaica przepis na fasolkę po bretońsku swoimi ulubionymi składnikami. Niektóre z nich dodają do niej marchewkę, paprykę oraz groszek, inne zabielają ją śmietanę, jeszcze inne dodają ostrzejszych potraw, (takich jak: ostra papryka, chili lub pieprz cayenne), by podkreślić jej smak. Takie danie zachwyci na pewno każdego domownika oraz odwiedzającego nasz dom.