Wybór i zakup odpowiedniego stołu do kuchni to dość trudne zadanie. Taki stół musi bowiem spełniać kilka podstawowych zadań. Jest on miejscem przeznaczonym na spożywanie posiłków, jak również miejscem rodzinnych spotkań i celebrowania wspólnych chwil. Stół musi być dostatecznie duży, aby mógł pomieścić wszystkich domowników, a jednocześnie nie może on zdominować danej przestrzeni. Zatem, jak wybrać stół kuchenny spełniający powyższe kryteria?
Jak wybierać stół kuchenny?
Podczas wyboru kuchennego stołu wśród takich sklepów: https://witek.pl/meble/typy-mebli/stoly/stoly-kuchenne/ należy zwracać uwagę na kilka istotnych czynników. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim wielkość pomieszczenia oraz ilość dostępnego miejsca, jak również ilość domowników czy rodzaj materiału, z którego wykonany został stół.
Wielkość stołu i jego ustawienie
Idealnie dobrany stół kuchenny powinien zapewniać swobodny dostęp do niego z każdej strony. Musi być zatem możliwość zajęcia dowolnego miejsca przy stole, jak również wygodnego serwowania i spożywania potraw. Wyjątkiem od tej reguły są jednak małe stoły, które są mocowane do ściany. Takie rozwiązania znajdują zastosowanie w niewielkich pomieszczeniach, w których ilość wolnego miejsca jest znacznie ograniczona. W zależności od kształtu stołu może być on dostawiony do ściany lub lekko wysunięty w kierunku centrum pomieszczenia. W pierwszym przypadku doskonale sprawdzą się stoły prostokątne lub kwadratowe, w drugim – owalne. Ponadto, ustawienie stołu w pomieszczeniu powinno współgrać z rozmieszczeniem światła. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie lampy lub kilku źródeł światła bezpośrednio nad blatem stołu. Oczywiście oświetlenie powinno być zawieszone na odpowiedniej wysokości tak, aby dostarczało ono dostateczną ilość rozproszonego światła na blat stołu, ja jednocześnie nie powodowało nieprzyjemnego efektu rażenia oczu.
Stół małej kuchni
Jak wspomniano powyżej, w przypadku niewielkich pomieszczeń dobrym rozwiązaniem są stoły przytwierdzane do ściany. Ich blat może być opuszczony i wówczas zdecydowanie zwiększa się wielkość pomieszczenia oraz możliwy jest swobodny ruch podczas przygotowywania posiłków. Podczas ich spożywania blat jest uniesiony i zapewnia wygodne miejsce przy stole. Alternatywą dla tego typu rozwiązania są nieduże stoły w kształcie kwadratu lub prostokąta. Takie stoły mogą być dosunięte bezpośrednio do ściany, przez co nie zajmują on wiele przestrzeni. W tym wypadku warto również zwracać szczególną uwagę na możliwość wygodnego wsuwania krzeseł pod blat stołu oraz możliwość jego rozsunięcia i zwiększenia powierzchni.
Stół do dużej kuchni
Duże kuchnie umożliwiają dowolne zagospodarowanie przestrzeni, zgodne z preferencjami domowników oraz aranżacją wnętrza. W takich pomieszczeniach doskonale prezentują się zarówno długie stoły prostokątne, szerokie stoły kwadratowe, jak i dostojne stoły owalne lub okrągłe. Stoły bez kątów prostych są bardzo funkcjonale i bezpieczne, zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi. Zapewniają one bardzo dobry dostęp do wszystkich umieszczonych na stole dań oraz sprzyjają wygodnej konwersacji. Takie stoły bardzo pięknie się prezentują i mogą posiadać blaty wykonane z drewna lub efektownego szkła hartowanego.