Pod dużą presją, czyli słów kilka o szybkowarze

Gotowanie w podwyższonym ciśnieniu daje wyśmienite efekty. Kociołek Papina jest wynalazkiem znakomicie ułatwiającym to zadanie. Nie trzeba martwić się o niedogotowaną wołowinę lub łykowatą fasolkę. Wszystkie potrawy z autoklawu są aksamitne w konsystencji i rozpływają się w ustach. Jednakże ciśnieniowy zbiornik do gotowania może mieć niecodzienne zastosowania.

Historia wynalazku

Szybkowar został wynaleziony ponad trzy wieki wcześniej przez Francuza Denisa Papina. Jego fascynacja parą zaowocowała między innymi wynalazkiem, mającym zastosowanie w gastronomii i medycynie. Jednak bardziej znany jest z myśli technicznej, która zaowocowała powstaniem pierwszego silnika napędzanego parą. Do listy zasług należy dodać jeszcze zawór bezpieczeństwa, wykorzystany w każdym z wymienionych przedmiotów.

Niecodzienne właściwości

Zaskakujące, ale logiczne jest używanie szybkowaru podczas poważnych, wysokogórskich ekspedycji.

Dlaczego?

Z powodu nieubłaganych praw fizyki. W Himalajach na wysokości sześciu tysięcy metrów, gdzie zakładane są zwykle obozy wypadowe i gdzie Szerpowie znoszą cały dobytek, panuje obniżone ciśnienie, które powoduje, że woda wrze już w osiemdziesięciu stopniach Celsjusza.

Konia z rzędem temu, komu uda się ugotować ziemniaczki lub choćby wodę na herbatę.