Wybór kubka termicznego

Kubek termiczny jest niezastąpiony, jeśli chodzi o długą podróż samochodem. Można go napełnić kawą i mieć pewność, że temperatura napoju szybko nie spadnie. Wybór modeli na rynku jest bardzo duży, dlatego podpowiadamy, jak wybrać kubek termiczny. 

Cechy kubków termicznych

Przede wszystkim musi on pasować do uchwytu. Dół powinien być wąski, a korpus musi mieć regularny kształt. Jeżeli kubek będzie miał zbyt dużą pojemność, to może wystawać i utrudniać zmianę biegów. Ważne jest również, żeby kubek można było obsłużyć jedną ręką. Na uwagę zasługują kubki termiczne z przyciskiem, który odblokowuje zawór. Dobrze spisuje się powłoka matowa, ponieważ dzięki niej kubek się nie wyślizguje i dobrze leży w dłoni. Utrzymanie temperatury kawy lub herbaty jest istotne, dlatego taki kubek powinien się trochę różnić od samochodowego. Szczelność w tym wypadku jest najważniejsza, dlatego zawór powinien być tak skonstruowany, żeby można było kubek nosić w plecaku lub torebce bez obaw, że zaraz coś się wyleje. Wygląd oczywiście także jest ważny, ale nie można zapominać, że kubek termiczny powinien być przede wszystkim funkcjonalny. W sprzedaży jest dostępnych wiele kubków termicznych w różnych wersjach kolorystycznych jak te na stronie Witek.pl, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Kubek termiczny przydaje się także na wycieczkę turystyczną. Taki kubek turystyczny musi być szczelny i powinien długo utrzymywać temperaturę napoju. Niektóre kubki są od spodu wyposażone w antypoślizgową warstwę, która amortyzuje upadki i stanowi dodatkową izolację. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jeszcze jakiś czas temu możliwe było nabycie kubka termicznego na stacjach benzynowych za punkty. Z wyglądu taki kubek nie różni się wiele od markowych, ale trzyma ciepło zdecydowanie krócej. Dobry kubek termiczny powinien trzymać ciepło nawet 8 godzin, natomiast tanie odpowiedniki tylko 40 minut. Należy omijać kubki plastikowe w środku, ponieważ zazwyczaj nie mają one próżni pomiędzy ściankami. 

Rodzaje kubków

Oprócz tego występują duże problemy ze szczelnością, a zapach plastiku przechodzi do napoju. Dlatego najlepiej wybierać produkty od sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy od wielu lat działają na rynku. Kubki termiczne, które są dostępne na rynku mają różne pojemności. Optymalny będzie 300 – 500 ml, ale dla bardziej wymagających są też takie o pojemności 700 ml. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że powyżej 500 ml lepiej zakupić dobry termos. Kubek wykonany ze stali będzie trzymał ciepło najdłużej. Plastikowe kubki w ogóle nie spełniają swojej roli, dlatego też są takie tanie. Ciekawym rozwiązaniem jest również szklany kubek termiczny. Długość trzymania ciepła jest kwestią indywidualną, ale dobrze jeżeli kubek termiczny potrafi je utrzymać przynajmniej przez 3 – 4 godziny. Temperatura to istotny wyznacznik, ale nie jedyny. Dobrze, jeżeli kubek posiada dodatkową blokadę. Niektóre modele są wyposażone nawet w sitko do parzenia herbaty lub kawy. Korpus kubka termicznego powinno się myć ręcznie, natomiast resztę można spokojnie włożyć do zmywarki.