Zalety garnków żeliwnych

Poważną inwestycją jest zakup pierwszego garnka żeliwnego. Warto zwrócić uwagę na fakt, że mało rzeczy jest tak wytrzymałych jak garnek żeliwny, dlatego przyda się on w każdej kuchni. 

Wygląd garnków żeliwnych

Musi być jednak odpowiednio dopasowany oraz dobrany do potrzeb i osobistych preferencji. Osoby, które zaczęły korzystać z garnków żeliwnych zgodnie przyznają, że są one zdecydowanie lepsze od zwykłych naczyń. Kluczową kwestią jest oczywiście wielkość garnka. W sprzedaży dostępne są nawet bardzo małe garnki, których średnica wynosi zaledwie 10 cm. Nadają się one do deserów, takich jak muffinki, babeczki oraz zapiekane owoce. Największe mają 40 cm i zazwyczaj wybierają je rodziny wielodzietne, w których znajduje się dużo ludzi do wykarmienia. Dla dwuosobowej rodziny całkowicie wystarczające powinno być naczynie 25 cm. Należy jednak mieć na uwadze, że garnek żeliwny musi być także dostosowany do jedzenia, które będzie w nim przygotowywane. 

Rozmiar garnka

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się tak zwane obiady jednogarnkowe, które można z powodzeniem ugotować  okrągłym garnku o średnicy 30 cm. Dla osób, które mieszkają same powinien wystarczyć garnek o wymiarach do 20 cm. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że naczynia z żeliwa można również wykorzystać do wypieku chleba oraz ciast. Wielkość trzeba dostosować do liczby gości lub członków rodziny. Należy pamiętać, żeby nie marnować żywności, ponieważ w niektórych regionach świata ludzie nie mają co jeść i pić, a u nas wyrzuca się każdego dnia ogromne ilości jedzenia. Do pieczenia chleba najlepiej użyć garnków żeliwnych o średnicy większej niż 20 cm. Mogą być zarówno okrągłe, jak i owalne. W niewielkim naczyniu żeliwnym o średnicy 10 cm można przygotować naprawdę pyszny deser. Czasami w atrakcyjnej cenie można znaleźć zestaw garnków żeliwnych. Wtedy wychodzą one dużo taniej, niż jakbyśmy chcieli je wszystkie kupować osobno. Garnki żeliwne dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, dlatego każdy powinien bez większych problemów dopasować coś do swoich preferencji.